O mně

Už při studiu na UMPRUMce mě fascinovalo, co všechno se dá vetknout do jediného šperku: (po)city, zážitky, vzpomínky, velká životní rozhodnutí… Proto tvořím hlavně na zakázku: dělám personifikované šperky k zasnoubení, svatbě, k narození dětí, výročí a narozeninám nebo jen tak pro radost.

Hra se symboly 

Pomocí detailů a symboliky znázorňuju ve špercích to, co je lidem a jejich srdci nejbližší. Například snubní prsteny Lucie a Vaška na sobě nesou otisk čáry srdce obou partnerů, čtyři diamanty pak symbolizují jejich čtyři děti. Stejně tak prsten, který věnoval Radek k narozeninám Martinovi, využívá kamínky jako symboly – za každý rok vztahu zdobí obroučku jeden diamant.

Přívěsek k narozeninám pro mladou slečnu je zase ozdobený otiskem hřívy jejího koně a bude nositelce už napořád připomínat zvířecího parťáka. Moje dcery takto na krku nosí otisk packy našeho psa. U lidí jsou psí tlapičky hodně oblíbené a není divu – mají totiž krásnou strukturu.  

Když šperky vyprávějí… 

Lidé za mnou chodí s příběhy a zážitky, které proměňuju v konkrétní šperky. Novopečená maminka si takto nechala do prstenu otisknout nožku svého miminka. Při pohledu na šperk si už vždycky vzpomene, jak jí děťátko kopalo do bříška. 

Jindy zase syn věnoval mamince k 80. narozeninám zlatý prsten s otiskem květu hortenzie. Je to její nejoblíbenější květina. Šperk pak doplňují dva diamanty, jako symbol maminky a syna. 

Proces tvorby

Za každým šperkem se ukrývá hledání toho pravého, svébytného a neotřelého vyjádření. Například místo toho, abych jen  vyryla do prstenu data narození dětí, osázím obroučku kamínky – jejich počet odpovídá měsíci narození. Stejně tak jde pomocí barvy a velikosti kamínků vyjádřit věk dětí i to, které z nich je kluk a které holčička. Anebo šperk ozdobím kameny, jež přísluší danému znamení zvěrokruhu. 

Příkladem je i zásnubní prsten pro milovnici vážné hudby: na vyryté notové osnově sedí malé diamanty jako noty, přesně podle zápisu. Jen snoubenka pozná, že se jedná o její oblíbený úryvek z 5. Čajkovského symfonie.

Oblíbené jsou taky šperky, které lidem připomínají konkrétní místo. Pavlína jezdila 13 let na stejný tábor: „Věděla jsem, že kdykoliv se na to místo vrátím, budu šťastná.“  Tábořiště už nefunguje, ale Pavlína si schovala kamínek od řeky, která kolem protéká. Jeho struktura teď zdobí zlatý medailonek. 

Zakázková výroba pro firmy

Někdy se od osobních šperků dostanu k návrhu a výrobě kolekcí pro firmy. Už nějakou dobu vyrábím ceny pro ČFTA – České lvy a mojí srdcovkou jsou „kávové projekty“: vytvořila jsem například merch pro Prague Coffee Festival, ceny do soutěže Barista roku nebo pro Pohár pražíren. 

Takové spolupráce mě baví a posouvají dál, protože často je pouze na mně, jak návrh uchopím. Vždycky se snažím, aby výsledné dílo mělo myšlenku, přesah a u šperků zároveň dbám, aby zůstaly praktické a příjemné na nošení. 

Kromě zmíněných projektů jsem navrhla kolekci pro značku Mooyyy, šperky pro iniciativu Tělo s příběhem nebo pro společnost Engel Völkers. Moje „díla“ si můžete prohlédnout taky v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze nebo v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Anna Steinerová © 2013-2024. Web vytvořil Drdek.cz